SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

AKTUALNOŚCI, CZYLI CO SIĘ DZIEJE W NASZEJ SZKOLE:

CZCIMY NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2014

 

"Półtora wieku walk, krwawych nieraz
i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym.
Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości, po długiej, ciężkiej nocy cierpień."

- Józef Piłsudski

 

11 listopada 2014 roku w całym kaju będziemy obchodzili 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z tym wydarzeniem w czwartek, tj. 6 listopada 2014 roku dla 0-3 i w piątek, tj. 7 listopada 2014 roku dla klas 4-6 odbędą się w naszej szkole uroczyste akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Apele dla uczniów młodszych przygotowuje klasa 2c ze swoją wychowawczynią, panią Grażyną Kwiatkowską, a dla uczniów starszych - klasa 4b pod okiem pani Joanny Pstrong. Oprawę muzyczną zapewni chór szkolny, który do występu przygotowuje pan Gracjan Czapiewski. Dekoracje tworzy pani Alicja Essuman- Mensah i pan Gracjan Czapiewski.
Przypominamy, że wszyscy uczniowie w dniach apeli powinni mieć na sobie uroczysty strój apelowy oraz przypięty do urania kotylion.


KRÓTKO O ŚWIĘCIE
11 Listopada
to najważniejsze polskie święto narodowe, które upamiętnia odzyskanie bytu państwowego przez Polaków po 123 latach zaborów. 11 Listopada ustanowione zostało świętem narodowym w 1937 roku, od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Główni twórcy polskiej niepodległości to: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. W Narodowe Święto Niepodległości dziękujemy za poświęcenie żołnierzom: Legionów Polskich, Polskich Sił Zbrojnych, Legionu Puławskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej, Armii Polskiej we Francji. Do najbardziej znanych pieśni patriotycznych okresu odzyskania niepodległości Polski należą: "O mój rozmarynie", "My, Pierwsza Brygada", "Piechota", "Jeszcze jeden mazur dzisiaj", "Hej, hej ułani", "Wojenko, wojenko", "Warszawianka".

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

 

Szanowni Rodzice i drodzy Uczniowie!

Przedpłata na obiady za miesiąc listopad 2014 roku w wysokości 51,30 zł (19 obiady x 2,70 zł) będzie przyjmowana w sekretariacie w dniach 4-6 listopada 2014 roku od godz. 7.30. Wszystkie planowane nieobecności na obiadach zgłaszamy w czasie opłacania posiłków. Odpisy można zgłaszać nie później niż na dwa dni robocze przed końcem miesiąca.

10 listopada - nie ma zajęć edukacyjnych - można zrezygnować z obiadu.

 

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

   

WSADZENIE DRZEWA OSKARA KOLBERGA W RAMACH PROJEKTU "PARTONI ROKU"

 

 

W piątek, tj. 24 października 2014 roku z okazji Święta Drzewa posadziliśmy na terenie ogródka szkolnego trzy rośliny: dwa krzewy (ostrokrzew, dereń) i drzewko. W ceremonii sadzenia Drzewa Patrona Roku 2014 Oskara Kolberga uczestniczyli przedstawiciele klas 4-6 pod opieką pana Gracjana Czapiewskiego i pani Alicji Esssuman-Mensah. Drzewo Oskara Kolberga jest już trzcim "patronowym" drzewem w naszym ogrodzie szkolnym. Zasadzone w poprzednich latach świerki Marii Skłodowskiej - Curie i Jana Czochralskiego są coraz wyższe, a to dowodzi, że dobrze się "czują" w swoim nowym środowisku. 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY NA ŚWIETLICOWY BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W dniu 29 października br., w środę, w godzinach 14.30-15.30 odbędzie się na terenie świetlicy BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH.
Każdy święty, czy błogosławiony ma swoje cechy charakterystyczne i określone atrybuty.Ogłaszamy konkurs na strój i najlepszą wiedzę na temat przebranego świętego. Do wyboru jest cały "katalog" świętych. Biletem wstępu będzie niebieska chmurka zawieszona na szyi z napisem wybranego świętego i narysowanym, namalowanym lub naklejonym jego atrybutem. W trakcie balu uczestnicy będą mogli popisać się swoją wiedzą na temat wybranego świętego i wyjaśnić, dlaczego przypisany jest mu dany przedmiot. Nagrody czekają!

Oto przykładowe postacie do wyboru:
św. Sebastian - strzały, św. Marcin, płaszcz lub rycerz na koniu, św. Tereska - zakonnica z różami, św. Agnieszka - owieczki, św. Jakub- muszla, św. Wojciech - wiosło, św. Józef narzędzia stolarskie, św. Paweł - miecz, św. Florian - naczynie z wodą, św. Barbara - wieża, św. Augustyn - płonące serce, św. Cecylia - instrumenty muzyczne, św. Jerzy- smok, św. Piotr- klucze, św. Norbert - różaniec, św. Mikołaj- pastorał, strój biskupa, św. Michał Archanioł- flakonik, św. Małgorzata- smok na łańcuchu, korona, św. Klara- lilia, św. Gabriel - skrzydła, św. Franciszek - ptaki, św. Feliks - pajęczyna, św. Dorota - koszyk z kwiatami lub owocami, św. Błażej- skrzyżowane świece, św. Jan - orzeł, św. Łukasz- wół, św. Marek - lew, św. Mateusz- człowiek, św. Szymon- piła, św. Andrzej- ukośny krzyż, św. Maksymilian- 2 korony, św. Weronika- chusta.

 

 

SUKCES UCZNIÓW Z ZERÓWKI DRUGIEJ

 


W czwartek, tj. 23 października 2014 roku najmłodsze dzieci z naszej szkoły z zerówki drugiej wzięły udział w V Dziecięcym Przeglądzie Recytatorskim „Polskie poetki dzieciom – Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow …”. Nikola Wawrzyniak, Sebastian Szubert i Jakub Michałowski zaprezentowali na dużej scenie w MDK nr 1 wiersze znanych poetów. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale z recytacją, dykcją, tremą i świetnie się bawili. Dzieci wspierała pani Kinga, która opiekowała się dziećmi oraz wystąpiła na scenie w duecie z Jakubem. Wszyscy otrzymali dyplomy i upominki.
Do konkursu zaprosiła i przygotowała dzieci wychowawczyni pani mgr Sylwia Hałas.

 

 

 

GRA MIEJSKA „WOJENNA BYDGOSZCZ” ZWYCIĘŻONA!

 

 

W niedzielę, 19 października 2014 roku odbyła się gra miejska „Wojenna Bydgoszcz” organizowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Hufiec ZHP Bydgoszcz-Miasto. Zadaniem uczestników było odnalezienie w centrum Bydgoszczy kilku punktów kontrolnych, pobranie zadań i pytań, których odpowiedzi i rozwiązania można było znaleźć na wystawie „W cieniu wojny. Bydgoszcz i jej mieszkańcy w czasie II wojny światowej” prezentowanej   w muzeum w Spichrzach. W zabawie zwyciężała ta drużyna, która najszybciej i bezbłędnie rozwiązała wszystkie zadania.

Z radością informujemy, że nasi uczniowie: Robert Kamiński z klasy 4a i Jan Monasterski z 6a, wraz z opiekunem koła historycznego Panem Andrzejem Kowalewskim, zajęli w tej imprezie 2 miejsce.

 

Serdecznie gratulujemy dobrego występu!

 

 

 

PROGRAM INICJATYW LOKALNYCH „5/6” BUDŻET OBYWATELSKI

 

 

 

SZANOWNI PAŃSTWO,

Dzięki Państwa życzliwości i współpracy społeczność naszej szkoły może cieszyć się z przejścia projektu 5/6(dotyczącego uzyskania dofinansowania na remont łazienek) do drugiego etapu rozpatrywania wniosków. Bardzo prosimy o dalsze wsparcie i zagłosowanie na ww. projekt. Jesteśmy bliscy osiągnięcia celu, a „nowe łazienki są naszej „poczciwej” 55-letniej szkole naprawdę potrzebne.
Z podziękowaniem za życzliwość i wypełnienie karty - miejsc oznaczonym kolorem niebiekim (imię i nazwisko, PESEL):

 

 

 

 

I ETAP PROJEKTU JUŻ ZA NAMI!

Drodzy Rodzice!

Zwracamy się zarówno do Państwa, jak i Państwa sąsiadów, bliskich, sympatyków szkoły, każdego, kto może nam pomóc w niezwykłej sprawie. Głęboko wierzymy, że razem nam się uda. Rusza III edycja programu inicjatyw lokalnych „5/6”Budżet Obywatelski na rok 2015. Główną ideą programu jest zaktywizowanie mieszkańców miasta do wzięcia współodpowiedzialności za zagospodarowanie swojego najbliższego otoczenia, realizacja zadań zgłoszonych przez mieszkańców we współpracy z Radami Osiedli. W ubiegłym roku Prezydent Bydgoszczy wprowadził nową formułę zgłaszania zadań do realizacji. Są one przekazywane bezpośrednio przez samych mieszkańców.

Właśnie dzięki temu programowi udało nam się zmodernizować monitoring szkolny, częściowo salę komputerową, a przede wszystkim całkowicie zmodernizować świetlicę szkolną, z czego ogromnie się cieszymy.

Program inicjatyw lokalnych „5/6”Budżet Obywatelski daje niepowtarzalną szansę na modernizację naszych łazienek szkolnych, szczególnie na wymianę instalacji kanalizacyjnej, która, jest przestarzała i zawodna (niektóre fragmenty liczą 55 lat!). Chcemy również, by spełniały obecnie obowiązujące standardy w zakresie higieny oraz przystosować je dla najmłodszych odbiorców edukacji - pięciolatków. Tylko dzięki głosom
i wsparciu Rodziców oraz wszystkich sympatyków, szkoła ma szanse otrzymać środki finansowe na powyższe cele. Poparcie swoje można wyrazić wypełniając odpowiednią kartę do głosowania.

Obecna akcja zbierania głosów będzie trwać od 29 września do 12 października 2014 roku.

Na karcie do głosowania wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, PESEL, nazwę zadania oraz miejsce realizacji swojej proponowanej inwestycji.

Liczymy na Państwa poparcie i głosy. Karty można wrzucać do urny znajdującej się na parterze szkoły przy wejściu do świetlicy.