SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

AKTUALNOŚCI, CZYLI CO SIĘ DZIEJE W NASZEJ SZKOLE:

PIERWSZE SPOTKANIE W RAMACH III EDYCJI PROJEKTU 'OTWARTA SZKOŁA"

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

DZIECI 3 I 4 - LETNIE Z RODZICAMI Z OSIEDLA SZWEDEROWO

NA PIERWSZE W BIEŻĄCYM ROKU SZKOLNYM SPOTKANIE ADAPTACYJNE

W RAMACH PROJEKTU OTWARTA SZKOŁA – III edycja,

KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W CZWARTEK 23 PAŹDZIERNIKA 2014 ROKU

O GODZINIE 16:30 W SALI GIMNASTYCZNEJ

Temat spotkania: JESIENNE INSPIRACJE

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014

 

 

W poniedziałek, tj. 13 października 2014 roku w naszej szkoły świętowaliśmy przypadający na 14 października DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.
Niektórzy dopytują się: od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Odpowiadamy. W ten sposób świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN powołał do życia Sejm Rozbiorowy.

Dzień Nauczyciela ustanowiono poprzez ustawę "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej.
W Dzień Nauczyciela wyrażamy swoją wdzięczność pedagogom i innym pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie, poprzez życzenia i prezenty, które otrzymują od swoich uczniów wszyscy wychowawcy i ulubieni nauczyciele. Jednak ci najlepsi zostają dodatkowo nagrodzeni odnaczeniami i nagrodami państwowymi.

Głównym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej była uroczysta akademia, zorganizowana przeddzień Święta o godz. 13.00 w sali gimnastycznej, którą swoją obecnością zaszczycili obecni, emerytowani pracownicy oraz uczniowie naszej placówki. Uroczyste spotkanie rozpoczęło wystąpienie pana dyrektora, mgra Wojciecha Konarskiego, który złożył życzenia i wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły - przy udziale pani wicedyrektor, Hanny Matuszewskiej - wyróżniającym się w pracy Nauczycielom i Pracownikom Administracji i Obsługi. Po wystąpieniu dyrektora szkoły, Kapituła Słonecznego Orderu uhonorowwała odznaczeniem pana Piotra Olszewska, nauczyciela wychowania fizycznego, którego uczniowie, w tajnym głosowaniu, uznali za najbardziej lubianego nauczyciela. Gratulujemy! Później przyszedł czas na prezenty od uczniów naszej szkoły. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Angelika Supeł złożył serdeczne życzenia pracownikom szkoły, a następnie pozostali członkowie samorządu wręczyli własnoręcznie przygotowane, kolorowe wiatraczki. Dzieci ze świetlicy rozdawały piękne kartki  i motylki origami. Na końcu części oficjalnej  rozstrzygnięto konkurs Rady Rodziców pn. "Nauczyciel na szóstkę". Rodzice wybrali najbardziej oddanego uczniom, sympatycznego, sprawiedliwego pedagoga. Nauczycielem na szóstkę 2014 roku została pani Maria Latta. Serdecznie gratulujemy tego zaszczytnego tytułu!
Część artystyczną przygotowały dzieci ze świetlicy i zespół taneczny "Świetliki", które zostały przygotowane przez panią Grażynę Mężydło i panią Bogusławę Floryszczak. Mali artyści recytowali, tańczyli i wesoło, pięknie śpiewali teksty o pedagogach na znane i lubiane melodie zespołu "Arka Noego".
Uroczystą akademię zakończył wspólny taniec.

Aby cała uroczystość miała odpowiednią oprawę, pracowało wiele osób. Dekoracje stworzyli: pani Alicja Essuman–Mensah i pan Gracjan Czapiewski. Nad nagłośnieniem czuwał pan Mirosław Przymus i Kacper Wojciechowski z klasy VI c. Tradycyjnie dokumentowaniem uroczystości, poprzez robienie pięknych zdjęć, które można obejrzeć pod tekstem, zajęła się pani Ilona Bukowiecka. Sale gimnastyczną do akademii przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego, a miłe spotkanie przy kawie, które miało miejcie w świetlicy szkolnej - nasze wspaniałe panie z kuchni.

 

 

 

 

 

O SZKOLNYM SZTANDARZE

 

 

Szkoła jest miejscem niezwykle ważnym dla każdego młodego człowieka. Tu dziecko uczy się czytać, pisać, zdobywa wiedzę i pierwsze doświadczenia. Tu także uczy się kultury, patriotyzmu i szacunku do tradycji. Społeczność szkolna na przestrzeni lat wspólnie wypracowuje własną tradycję będącą elementem tradycji lokalnej i narodowej. Szkoła jest bowiem elementem „małej ojczyzny” - czyli fragmentem „ojczyzny dużej”, Polski.

Bardzo ważną rolę w kształtowaniu tejże tradycji pełni sztandar – symbol wyższych wartości, takich jak wolność, honor, duma, chwała. Niepodważalne jest też jego znaczenie dla procesu kształtowania właściwych postaw obywatelskich uczniów.

Choć może wydać się to dziwne, nasza szkoła nie ma własnego sztandaru. Ten, który jest wykorzystywany podczas uroczystości szkolnych jest sztandarem hufca harcerskiego, który niegdyś miał siedzibę w budynku szkoły, a orzeł na nim wyhaftowany nie ma nawet korony.

Zatem priorytetem jest, aby zakupić dla szkoły sztandar – pierwszy w jej 55-letniej historii. Jest to rzecz bardzo kosztowna, więc w maju 2014 roku Szkolna Rada Rodziców wystąpiła z inicjatywą, której celem jest zaangażowanie całej społeczności szkolnej w pomoc przy pozyskiwaniu funduszy na zakup sztandaru szkoły oraz reprezentacyjnej gabloty, w której będzie on umieszczony.

W tym celu wśród rodziców, społeczności szkolnej, mieszkańców osiedla oraz sponsorów rozprowadzane są tzw. cegiełki o wartości: 1 zł, 2 zł, 5 zł, 10 zł, 50 zł, 100 zł. Organizowane będą też wspólne spotkania nauczycieli, rodziców i dzieci, podczas których wykonywane będą ozdoby sprzedawane następnie podczas kiermaszów. Dochód ze sprzedaży w całości zasili budżet przeznaczony na zakup sztandaru.

Święto wprowadzenia sztandaru zaplanowane jest na dzień 12 czerwca 2015 roku – dzień obchodów 55-lecia naszej szkoły. Dyrekcja szkoły i nauczyciele oraz Szkolna Rada Rodziców zwracają się do Państwa z prośbą o wsparcie. Każdy, nawet najmniejszy, datek przybliży nas do wyznaczonego celu.

Z góry dziękujemy wszystkim, którzy swą pracą, zaangażowaniem i wsparciem finansowym
zechcą przyczynić się do przekazania szkole sztandaru.

                                                                                               Dyrekcja szkoły,
nauczyciele,
                                                                                               i członkowie Rady Rodziców

 

 

 

 

JUŻ NIEDŁUGO MOC ATRAKCJI Z OKAZJI HALLOWEEN

 

Z okazji zbliżającego się dnia Halloween zapraszamy wszystkich uczniów klas 0-3
do wzięcia udziału w corocznych konkursach oraz zabawach

 

Zapraszamy uczniów klas młodszych do udziału w dwóch konkursach. Pierwszym, na najciekawszy i najbardziej pomysłowy lampion z dyni oraz drugim, na najładniejszy lampion z dyni.

 

REGULAMIN KONKURSU

Konkurs realizowany jest w ramach popularyzowania w szkole interkulturowości oraz udziału szkoły w programie eTwinning.

 1. Cele konkursu:
  - poznawanie kultury krajów anglojęzycznych,
  - rozwijanie wśród uczniów zainteresowania obcymi kulturami,
  - angażowanie uczniów do działań,
  - pobudzanie wyobraźni i prezentacji możliwości twórczych uczniów.
 2. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas 0-III.
 3. Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 30.10, do godziny 12 do pani Joanny Gralak.

(Dynie proszę dostarczyć nie wcześniej niż 2 dni przed rozwiązaniem konkursu ze względu na trudności z zachowaniem ich świeżości)

 1. Każda praca powinna być opisana i zawierać: imię, nazwisko oraz klasę uczestnika.
 2. Ocena prac:

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach, w ramach konkursu na najciekawszą dynię oraz halloweenowy witraż.

Oceny prac dokona jury powołane przez organizatora.

Jury oceni wkład pracy ucznia, pomysłowość, a także staranności wykonania lampionów.

 1. Wszystkie prace stanowić będą dekorację i zrobiona zostanie z nich wystawa.
 2. Wyniki konkursu podane będą podczas dyskoteki Halloweenowej, która odbędzie się 30 października w godzinach 15.00-17.00 na holu III piętra.

Organizator konkursu:
Joanna Gralak

 

Dnia 30 października br. odbędzie się dyskoteka z okazji Halloween. Zapraszamy w godzinach 15.00-17.00 na hol III piętra wszystkie chętne dzieci z klas 0-3. Zaplanowano liczne zabawy oraz rozwiązanie konkursów. Wszyscy uczestnicy powinni przyjść przebrani w halloweenowe stroje.
Zapewniamy fantastyczną zabawę.

 

 

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE - ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY!

 

 

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!

W nawiązaniu do międzynarodowej kampanii „Sprzątanie Świata”
, Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaprasza do aktywnego uczestnictwa w III edycji ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem:


„ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY – ODBIERZ NOWY APARAT FOTOGRAFICZNY”.Zebrane zużyte lub uszkodzone telefony zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Przypominamy, że zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego.
 

SZCZEGÓŁY KONKURSU I WAŻNE DATY – PRZECZYTAJ UWAŻNIE

 1. Do 14 LISTOPADA 2014 roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły przeprowadzi zbiórkę zużytych, starych telefonów komórkowych bez baterii. Stan techniczny telefonów nie ma żadnego znaczenia. Telefon nie musi być sprawny i może być uszkodzony.
 2. Telefony należy dostarczać do sali nr 31 lub oddawać wychowawcom.
 3. Po 14 listopada br., opiekun Samorządu Uczniowskiego spakuje i wyśle paczkę oraz powiadomi organizatorów konkursu, poprzez wysłanie e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. o wysłaniu zebranych telefonów.
 4. Szkoły, które zbiorą największą ilość telefonów w przeliczeniu na ucznia i zaproponują ciekawe hasło ekologiczne otrzymają nowoczesne, atrakcyjne cyfrowe aparaty fotograficzne. Każda szkoła ma jednakowe szanse na nagrody, ponieważ liczy się aktywność wyrażona w relacji ilości kg telefonów do ilości uczniów w szkole, np. 3 kg telefonów zebrane przez 200 uczniów daje wynik 0,015, ale 2 kg zebrane przez 100 uczniów daje lepszy wynik 0,02.
 5. Zwycięskie szkoły zostaną opublikowane w styczniu 2015 roku na stronie www.ekophone.pl.

Mamy nadzieję i wierzymy, że przez włączenie się do tej akcji i nie tylko wygramy dla naszej szkoły nagrody, ale także przyczyni się do ugruntowania postaw i nawyków ekologicznych wśród naszej społeczności szkolnej, dzięki którym nasza planeta będzie z roku na rok czystsza i bezpieczniejsza.Zacznijmy porządkowanie i sprzątanie świata od własnego biurka i otoczenia.

DZIĘKUJEMY ZA EKOLOGICZNĄ POSTAWĘ I OCZEKUJEMY NA WASZE TELEFONY.

PAMIĘTAJ, BĄDŹ EKO!
 
 
 
 

PIERWSZOKLASIŚCI Z NASZEJ SZKOŁY SĄ JUŻ PEŁNOPRAWNYMI UCZNIAMI

 

 

W piątek, 3 października 2014 roku,  odbyło się uroczyste "Pasowanie na ucznia". Dla nich był to wyjątkowy dzień.  Pan dyrektor Wojciech Konarski pasował dzieci w obecności rodziców i krewnych. Świadkami tej uroczystości byli też uczniowie klasy III A, którzy w programie artystycznym, w sposób żartobliwy, przedstawili cechy charakterów różnych uczniów, zasady postępowania w szkole, oraz złożyli życzenia i zapewnili młodszych kolegów, że zawsze mogą na nich liczyć. Przed uroczystym ślubowaniem, pierwszaki musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami, które zdobyły w pierwszym miesiącu nauki. Udowodniły, że potrafią śpiewać, nie tylko w języku polskim, ale i angielskim oraz świetnie tańczyć. Wiedzą kim są, recytując "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie. Po odczytaniu jego treści, uczniowie złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Obiecali być dobrymi uczniami, przyjaciółmi zwierząt i roślin, dobrymi kolegami i koleżankami, szanować wszystkich, którzy pracują w szkole, a swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pierwszaki podziękowały też swoim rodzicom za to, że dzięki nim mogą być uczniami. Następnie otrzymali wielkie kosze, wypełnione balonami, pamiątkowymi zakładkami do książek, tarczami szkolnymi i legitymacjami. Od całej społeczności szkolnej, każda z czterech klas pierwszych, otrzymała drzewka iglaste. Po oficjalnej uroczystości wykonano zdjęcia i każda z klas udała się  w wyznaczone miejsce na terenie szkoły, by posadzić swoje drzewko. W salach czekał na nich słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.


Tekst opracowała Pani Hanna Czajkowska.