PROGRAM PROFILAKTYCZNY „UWOLNIJMY DZIECI OD DYMU TYTONIOWEGO”

Od kilu lat nasza szkoła realizuje program profilaktyczny "Uwolnijmy dzieci od dymu tytoniowego” prowadzonego przez Fundację Oddech Nadziei dla Cierpiących na choroby Płuc i Oskrzeli.

GŁÓWNY CEL PROGRAMU:

• Stworzenie sieci szkół i domów wolnych od dymu tytoniowego.

W związku z tym, iż jednym z zadań szkoły jest sprzyjanie osiągania zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego, szkoła bardzo chętnie przystąpiła do jego realizacji.

Program antynikotynowy realizowany jest w naszej placówce, we wszystkich klasach 1-3 szkoły podstawowej. W tym roku objął swym zasięgiem również uczniów klas starszych.

Treści programowe wdrażane są poprzez cykliczne spotkania i zabawy z klaunem Mietkiem .

Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku 2013 roku. Przesympatyczny Klaun Miecio odwiedził uczniów z klas drugich naszej szkoły. Dzieci dowiedziały się także jaki wpływ ma nikotyna na organizm człowieka , jakie są konsekwencje nałogu oraz zastanawiały się nad problemem „ co może zrobić dziecko, aby rodzic przestał palić? Oczywiście klaun Miecio nie zapomniał o pokazaniu kilku zabawnych sztuczek .

Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z klaunem.

KONKURS   LITERACKI O ZŁOTE PIÓRO PREZESA FUNDACJI ODDECH NADZIEI

• Organizatorem konkursu jest Fundacja Oddech Nadziei ( w porozumieniu z Urzędem Miasta Bydgoszczy)
  • Adresatami konkursu są uczniowie klas 5 wybranych szkół w tym naszej.
  • Uczniowie piszą list na oryginalnej papeterii, którą otrzymali podczas spotkania i prelekcji z Mimem Mieciem.
  • Treść listu kierujemy do palacza tytoniu , z prośbą o ( do wyboru) porzucenie palenia, niepalenie przy dzieciach, niepalenie w miejscach publicznych, podjęcie próby walki z nałogiem itp.
  • Listy piszemy ręcznie, odbiorca listu może być rzeczywisty, bądź wymyślony. Pamiętajmy o podpisaniu listu imieniem i nazwiskiem .
  • Termin oddania listów to 20.11.2013r. ( do wychowawcy, bądź koordynatora).
  • Na zwycięzców czekają nagrody i wyróżnienia.

Koordynator Marzena Jelińska