AUDYCJA MUZYCZNA W RAMACH OBCHODÓW ROKU OSKARA KOLBERGA

We wtorek, 15 kwietnia 2014 roku na pierwszej godz. lekcyjnej w sali gimnastycznej odbyła się audycja muzyczna, pt. "PIEŚNI FOLKLOREM MALOWANE", dla uczniów klas IV-VI. Poranek muzyczny przeprowadził Dział Audycji Muzycznych Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w ramach projektu "OSCAR ZA KOLBERGA". Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Muzyków gościliśmy w związku z obchodami  w naszej szkole ROKU OSKARA KOLBERGA.

Celem spotkania było przybliżenie sylwetki Patrona Roku 2014 - jego twórczości i działalności zawodowej oraz upowszechnianie dziedzictwo kulturowego Polski, w tym polskich tańców regionalnych i narodowych.

Uczniowie utrwalili wiadomości o polskich tańcach narodowych, Oskarze Kolbergu i polskim folklorze - w sposób teoretyczny i praktyczny. W skuteczny sposób zapoznali się z cechami polskich tańców narodowych. Mieli możliwość przećwiczyć kroki poloneza i oberka, a także zobaczyć stroje ludowe z różnych regionów. Śpiewali i słuchali szereg utworów, które napisane zostały w rytmie i tempie: mazura, poloneza, oberka, kujawiaka i krakowiaka.

Aktywny udział uczniów w zajęciach oraz ich zadowolone miny świadczyły o tym, że lekcja bardzo im się podobała. Osobiście dołożę starań, aby dzisiejsze spotkanie było początkiem wyjazdowych audycji muzycznych w naszej szkole.

Gracjan Czapiewski