DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014

W poniedziałek, tj. 13 października 2014 roku w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.
Niektórzy dopytują się: od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Odpowiadamy. W ten sposób świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN powołał do życia Sejm Rozbiorowy.

Dzień Nauczyciela powołano na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej.
W Dniu Nauczyciela, uczniowie i ich rodzice wyrażają swoją wdzięczność pedagogom i innym pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie, składając życzenia i drobne upominki, którymi najczęściej są: własnoręcznie wykonane laurki lub czekoladki oraz kwiaty. Niektórzy nauczyciele zostają dodatkowo nagrodzeni odnaczeniami i nagrodami państwowymi. Głównym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej była uroczysta akademia, zorganizowana przeddzień Święta o godz. 13.00 w sali gimnastycznej, którą swoją obecnością zaszczycili obecni, emerytowani pracownicy oraz uczniowie naszej placówki. Uroczyste spotkanie rozpoczęło wystąpienie pana dyrektora, mgra Wojciecha Konarskiego, który złożył życzenia i wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły - przy udziale pani wicedyrektor, Hanny Matuszewskiej - wyróżniającym się w pracy Nauczycielom i Pracownikom Administracji i Obsługi. Po wystąpieniu dyrektora szkoły, Kapituła Słonecznego Orderu uhonorowwała odznaczeniem pana Piotra Olszewskiego, nauczyciela wychowania fizycznego, którego uczniowie, w tajnym głosowaniu, uznali za najbardziej lubianego nauczyciela. Gratulujemy! Później przyszedł czas na prezenty od uczniów naszej szkoły. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Angelika Supeł złożyła serdeczne życzenia pracownikom szkoły, a następnie pozostali członkowie samorządu wręczyli własnoręcznie przygotowane, kolorowe wiatraczki. Dzieci ze świetlicy rozdawały piękne kartki  i motylki wykonane techniką origami. Na końcu części oficjalnej  rozstrzygnięto konkurs Rady Rodziców pn. "Nauczyciel na szóstkę". Rodzice wybrali najbardziej oddanego uczniom, sympatycznego, sprawiedliwego pedagoga. Nauczycielem na szóstkę 2014 roku została pani Maria Latta. Serdecznie gratulujemy tego zaszczytnego tytułu!
Część artystyczną przygotowały dzieci ze świetlicy i zespół taneczny "Świetliki", które zostały przygotowane przez panią Grażynę Mężydło i panią Bogusławę Floryszczak. Mali artyści recytowali, tańczyli i wesoło, pięknie śpiewali teksty o pedagogach na znane i lubiane melodie zespołu "Arka Noego".
Uroczystą akademię zakończył wspólny taniec.

Aby cała uroczystość miała odpowiednią oprawę, pracowało wiele osób. Dekoracje stworzyli: pani Alicja Essuman–Mensah i pan Gracjan Czapiewski. Nad nagłośnieniem czuwał pan Mirosław Przymus i Kacper Wojciechowski z klasy VI c. Tradycyjnie dokumentowaniem uroczystości, poprzez robienie pięknych zdjęć, które można obejrzeć pod tekstem, zajęła się pani Ilona Bukowiecka. Sale gimnastyczną do akademii przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego, a miłe spotkanie przy kawie, które miało miejcie w świetlicy szkolnej - nasze wspaniałe panie z kuchni.