WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH

20141119 135525

Od wtorku, 18 listopada 2014 roku, na holu II piętra można oglądać wystawę prac plastycznych uczniów klas szóstych pt. INSPIRACJE SZTUKĄ STAROŻYTNĄ. MALARSTWO GRECKIE. Zadaniem uczniów było wykonanie wazy na płaszczyźnie, w technice sgraffito i/lub w formie przestrzennej, modelując kształt wazy na balonie. Dekoracje uczniowskich waz miały nawiązywać do twórczości starożytnych Greków lub być inspirowane życiem codziennym dzieci. Wystawę przygotował pan Gracjan Czapiewski.

Malarstwo greckie przetrwało do naszych czasów w postaci malowideł na ceramicznych wazach. Ceramika to rzemiosło polegające na tworzeniu z gliny przedmiotów użytkowych i artystycznych. Wyroby te utrwala się poprzez wypalanie w piecach w wysokiej temperaturze. Wazy greckie były naczyniami użytkowymi i miały różne kształty w zależności od przeznaczenia. Naczynia te odznaczały się doskonałą techniką wykonania i niezwykłą dekoracją malarską. W starożytnej Grecji wykształciły się dwa style malowania waz: czarnofigurowy i czerwonofigurowy. Zdobienia wykonane w pierwszym z nich przedstawiały wydobywane liniami rytymi w glinie czarne sylwetki na czerwonym tle. Dekorowanie w stylu czerwonofigurowym polegało na malowaniu pędzlami czerwonych figur na czarnym tle. W zdobieniach waz greckich tematami były sceny mitologiczne albo sceny z życia codziennego lub ważne wydarzenia historyczne. Przedstawiano je zazwyczaj na centralnej części wazy, zwanej brzuścem. Pozostałe części wazy dekorowano pasami, na których widniały najczęściej takie motywy jak: meander, palmeta, ornament falowy i astragal.

20141119 135439

20141119 135542