JAK UCZCILIŚMY MAJOWE ŚWIĘTA W NASZEJ SZKOLE?

SI 20160421 213643

W czwartek i piątek, tj. 28 kwietnia i 29 kwietnia 2016 roku w holu II piętra naszej szkoły odbyły się uroczyste apele z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czwartek świętowali uczniowie klas młodszych, dla których apel przygotowała klasa II d z panią Marzeną Jelińską, zaś w piątek – uczniowie starsi, którzy uczestniczyli w akademii przygotowanej przez klasę VI b pod okiem pani Katarzyny Łasa.

Uczniowie przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas majowe wydarzenie. Każdy uczeń miał przypięty biało-czerwony kotylion i był ubrany w strój apelowy. Cała uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, przy obecności dostojnie wprowadzonego Sztandaru naszej placówki. Prowadzący przypomnieli nam, że: 1 i 3 Maja są dniami wolnymi od zajęć w szkole, w pracy. Wiele rodzin spędza ten czas na popularnych „majówkach”. Żyjemy w Polsce, która może szczycić się długo oczekiwaną wolnością. Patrzymy w przyszłość, pamiętając jednak o doświadczeniach minionych lat. Dlatego dziś zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy w przeszłość”.
Organizatorzy,
za pomocą słowa i prezentacji multimedialnej, przedstawili informację o powstaniu Konstytucji 3 Maja, co wzbogaciło naszą wiedzę historyczną o tym patriotycznym wydarzeniu. Zaprezentowali historię i źródła czczenia Święta Pracy, które obchodzimy 1 Maja. Przypomniano nam jakie znaczenie dla Polaków ma przynależność do Unii Europejskiej i jakie są symbole tej Organizacji. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła i hymnu.

Całość inscenizacji była przeplatana odpowiednio dobranymi pieśniami i piosenkami patriotycznymi, które wykonywali: chór szkolny pod kierunkiem pana Gracjana Czapiewskiego oraz solistki – Emilia Owczarczak z klasy III c i Weronika Siwak z klasy III a. Uczniowie i nauczyciele usłyszeli: „Odę do radości”, czyli Hymn Unii Europejskiej, piosenkę pt. „Polska flaga”, w której tekst opisywał i wyjaśniał znaczenie naszej flagi.

Tegoroczny apel był świetną okazją, aby zaprezentować uczniom dwie pieśni patriotyczne czołowego polskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku i Patrona Roku 2016 Feliksa Nowowiejskiego. Chór zaśpiewał utwór poetycki Marii Konopnickiej pt. „Rota” oraz patetyczną pieśń o polskim Morzu pt. „Hymn do Bałtyku”. Na zakończenie Emilia Owczarczak zaśpiewała piosenkę z serialu „Czas honoru” pt. ”Dziewczyna z granatem”, a Weronika Siwak wykonała pieśń „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Utwory te spięły klamrą wszystkie najważniejsze wydarzenia w polskiej historii, od czasów konstytucji 3 Maja aż po dzień dzisiejszy.

Uroczystość uświetniła oprawa plastyczna przygotowana przez panią Alicję Essuman-Mensah oraz pana Gracjana Czapiewskiego. Ważnym elementem wystroju była wystawa pt. „Bydgoszcz - dawniej i dziś”, stworzona w ramach 670. urodzin Bydgoszczy. Uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć fotografie znanych miejsc naszego miasta z czasów dawnych i dzisiejszych.
Profesjonalną obsługą nagłośnienia i sprzętu audiowizualnego - jak zawsze – zajęli się: Robert Kamiński i Patryk Wasielewski – uczniowie z klasy V a oraz Gracjan Niezbecki z klasy V c. Fotorelacje, którą można obejrzeć poniżej, stworzyła pani Ilona Bukowiecka.

Apel podsumował dyrektor szkoły, pan Wojciech Konarski, który na początku wręczył nagrody za stworzenie najciekawszych strojów irlandzkich, które uczniowie prezentowali w czasie tegorocznego Dnia św. Patryka. Dyplom i nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski otrzymali:

• Emilia Godlewska z klasy IV b,
  • Amelia Hypszer z klasy IV b,
  • Katsiaryna Savan z klasy V a,
  • Robert Kamiński z klasy V a,
  • Aleksander Gałkiewicz z klasy V a,
  • Krystian Błoński z klasy V b,
  • Kornelia Góra z klasy VI c,
  • Zuzanna Kałużna z klasy VI c.

Dyrektor Konarski podziękował organizatorom za wspaniale przygotowane występy oraz życzył wszystkim miłego, radosnego i bezpiecznego świętowania, zachęcając jednocześnie do udziału w miejskich uroczystościach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Po zakończeniu apelu uczniowie rozeszli się do klas na dalsze zajęcia.

Uroczystość podobała się uczniom i nauczycielom, czego wyrazem były końcowe gromkie brawa dla organizatorów i wykonawców. Spotkanie budziło uczucia patriotyczne wśród uczniów, w ciekawy sposób przedstawiało wydarzenia historyczne i teraźniejszość.