UWAGA! NIEDŁUGO EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

13285607 1052323608182609 2082435611 n

Dnia 2 czerwca 2016 roku o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 41 im. Romualda Traugutta odbędzie się egzamin na kartę rowerową dla chętnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 41, którzy ukończyli 10 lat (najpóźniej w dniu egzaminu). Uczniowie, którzy otrzymają pozytywny wynik testu (min.80% poprawnych odpowiedzi) będą mogli przystąpić do części praktycznej egzaminu, która planowana jest na dzień 08 czerwca 2016 roku o godz. 15:00 na boisku szkolnym. Na przystąpienie do części praktycznej egzaminu wymagana jest pisemna zgoda rodzica/prawnego opiekuna. Każdy uczeń przystępujący do części praktycznej egzaminu musi posiadać kask rowerowy (mieć kask na głowie podczas jazdy). Zgłoszenie chęci przystąpienia do egzaminu przyjmuje: nauczyciel techniki pani Kamila Smyk i pan Piotr Olszewski nauczyciel wychowania fizycznego do dnia 31 maja 2016 roku (nauczyciele udzielają również odpowiedzi na pytania związane z przeprowadzeniem egzaminu w naszej szkole).

Wiadomości objęte testem:

• znaki drogowe pionowe i poziome,
  • zasady ruchu drogowego dotyczące rowerzysty,
  • zasady i umiejętność ustalania pierwszeństwa przejazdu,
  • manewry na drodze,
  • budowa, wyposażenie i konserwacja roweru,
  • obowiązkowe wyposażenie rowerzysty,
  • wiadomości dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Umiejętności sprawdzane w części praktycznej:

• przygotowanie roweru do jazdy,
  • jazdę rowerem na wprost,
  • reagowanie na znaki drogowe,
  • zmiana pasa ruchu,
  • „ósemka” – bez podpórek i najeżdżania na linie,
  • „slalom”,
  • hamowanie i zatrzymanie pojazdu w określonym miejscu.

Wynik części praktycznej będzie uznany za pozytywny jeśli osoba egzaminowana prawidłowo wykona co najmniej 90% manewrów.

DLACZEGO WYMAGANA JEST KARTA ROWEROWA?

Ruch drogowy jest uporządkowany, obowiązują w nim określone przepisy i zasady, które rowerzysta musi znać i stosować, aby nie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych uczestników znajdujących się w ruchu drogowym. Jest ona świadectwem kwalifikacji, potwierdzeniem przez specjalistę znajomości przepisów ruchu drogowego i umiejętności bezpiecznego oraz odpowiedzialnego zachowania, dokumentem uprawniającym do kierowania rowerem po drogach publicznych. Posiadanie karty rowerowej jest wymagane na mocy ustawy: Prawo o ruchu drogowym. A na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy ma obowiązek przestrzegania prawa.