MEDYCZNA ŚRODA 2017 - TAJNIKI KARDIOLOGII I KARDIOCHIRURGII

22 medyczna sroda plakat 2017

„Współczesne leczenie zawału serca czyli jak rewolucja
w medycynie dokonała się na naszych oczach”

4 października 2017 roku rozpoczęliśmy udział w wykładach w ramach XXII edycji „Medycznej Środy” na CM UMK. Tym razem poznaliśmy tajniki kardiologii i kardiochirurgii. Prelekcję przygotował i prowadził doc. Marek Koziński. Przedstawił nam przyczyny choroby wieńcowej i zawału serca oraz metody profilaktyki i leczenia tych schorzeń. Omówił rozwój kardiochirurgii na przełomie lat prowadzący do zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych zawałem serca o połowę.

Zawał serca i choroba wieńcowa to nadal najczęstsza przyczyna śmierci wśród ludzi. Do rozwoju tych chorób przyczynia się palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, otyłość oraz brak ruchu. Tylko zdrowy tryb życia, uprawianie sportu, właściwe odżywianie się mogą uchronić nas przed tymi groźnymi chorobami. O tym przekonali się uczniowie klas VII naszej szkoły biorący udział w prelekcji. Miło nam było uczestniczyć także z mamą jednej z uczennic. Zachęcamy rodziców do udziału w kolejnych wykładach. Oczywiście z nami. Uczniom towarzyszyła pani Małgorzata Ulanowska-Dylik (nauczyciel biologii).

20171004 180605

20171004 184540