KONKURS „ŚWIĘCI WSPÓLNEJ EUROPY – ŚWIĘTY WALENTY”

11 grudnia 2012 roku w murach naszej szkoły miała miejsce niecodzienna  uroczystość – wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji międzyszkolnego  interdyscyplinarnego konkursu „Święci wspólnej Europy – święty Walenty”.
Przypomnijmy, że cele jakie stawiały sobie organizatorki tej jakże  ciekawej tegorocznej edycji to:

• przybliżenie  uczniom postaci świętego Walentego,
      • wskazanie na  uniwersalne wartości wiążące się z postacią świętego Walentego,
      • budzenie  zainteresowania i szacunku wobec korzeni własnej kultury,
      • zachęcenie do  samodzielnego poznawania literatury pięknej i dzieł sztuki, poświęconych  świętemu Walentemu,
      • wskazanie na  europejskie korzenie Walentynek, ich „odamerykanizowanie”.
      • rozbudzenie  aktywności twórczej dzieci,
      • stworzenie  uczniom możliwości wykazania się zdolnościami literackimi lub plastycznymi,  znajomością języka angielskiego i umiejętnością posługiwania się komputerem.

Przed uczestnikami konkursowych zmagań  postawiono więc wysokie wymagania. Dzieci z klas I – III wykonywały szatę graficzną kartki walentynkowej.  Trudność polegała na braku możliwości powielania znanych  i zużytych motywów i  konieczności  nawiązania w pomysłowy sposób do postaci świętego Walentego. Uczestnicy z klas IV – VI mieli do wyboru dwie alternatywy. Mogli  również wykonać kartki walentynkowe (format prac dowolny, ale nie  większy niż A4,  technika również  dowolna, np. malarstwo, rysunek, grafika, techniki mieszane, grafika  komputerowa). Oprócz strony graficznej jury oceniało oryginalność życzeń walentynkowych,  które oprócz wersji polskiej musiały zostać opatrzone angielskim tłumaczeniem.  Nie wolno było powielać znanych motywów graficznych i należało pokusić się o  własne teksty życzeń, a także nawiązać do postaci świętego Walentego jako patrona  zakochanych.Drugą alternatywą, i to  cieszącą się większym zainteresowaniem uczestników, było przygotowanie prezentacji  multimedialnej, przedstawiającej sylwetkę świętego Walentego i jego  działalność oraz jej skutki z uwzględnieniem „polskich tropów” i zgodnie z prawdą historyczną. Podobnie jak w minionych latach, tak i  obecnie, uczniowie bydgoskich szkół podstawowych nie zawiedli pokładanych w  nich nadziei i wykonali wspaniałe prace, wykazując się nie tylko talentem  artystycznym, ale również bardzo dobrą znajomością realiów historycznych i biegłością w posługiwaniu się językiem angielskim. Na konkurs napłynęło prawie czterdzieści prac z kilkunastu bydgoskich szkół  podstawowych, najwięcej, jak można się domyślać w kategorii multimedialnej,  czyli prezentacji, przedstawiających życie i działalność świętego Walentego  oraz jego przebogate materialne i duchowe dziedzictwo. Co ciekawe, autorzy  prezentacji dotarli do naprawdę fantastycznych źródeł informacji, przedstawili  bardzo ciekawe legendy o świętym, jego przebogatą ikonografię, miejsca kultu w  Polsce i na świecie, a nawet prześledzili historię samych Walentynek jako  święta zakochanych. Niestety, ze względu na konieczność ochrony  danych osobowych, nie możemy opublikować na naszej stronie nazwisk laureatów,  natomiast zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości rozdania nagród. Możemy tylko nadmienić, że najwięcej nagród  trafiło w tej edycji konkursu w ręce uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im.  Świętego Wojciecha w Bydgoszczy, Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego  w Bydgoszczy, a także Szkoły Podstawowej nr 61 oraz Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12, obu w Bydgoszczy. Gratulujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej  edycji za udział w konkursowych zmaganiach, nauczycielom i rodzicom za wszelką  udzieloną dzieciom pomoc i za wszystkie ciepłe słowa skierowane pod naszym  adresem. Wielkie „dziękujemy” kierujemy do wszystkich życzliwych osób, które  wsparły nas mentalnie, a także finansowo i ufundowały nagrody dla zwycięzców –  do dyrekcji naszej szkoły, pracowników fundacji „Wiatrak”, a zwłaszcza księdza  Krzysztofa Bucholza i jego „prawej ręki”, pani Anny Leszczyńskiej, a także  anonimowych sponsorów – bez nich uśmiech na twarzach dzieci nie byłby taki  promienny. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym, na  kolejnej edycji konkursu „Święci wspólnej Europy”.

opracowały: mgr Beata Nowicka i  Anna Smeja - Robak

FOTORELACJA Z KONKURSU: