BEZPIECZNIE WOBEC ZWIERZĄT Z BEZPIECZNĄ +

DSC01578

19 października 2016 roku odbyło się spotkanie uczniów klas 0–3 dotyczące przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania wobec zwierząt. Zaprosiliśmy do szkoły przewodnika psa służbowego Straży Miejskiej i jego podopiecznego - Walkera.

Dzieci dowiedziały się, jakie cechy musi mieć pies, który współpracuje z Policją i Strażą Miejską oraz do wypełniania jakich zadań jest przeznaczony. Nauczyły się, jak bezpiecznie podchodzić do zwierząt, jak dotykać psa i zapoznały się z konkretnymi reakcjami psów na ludzi. Zobaczyły, jakimi umiejętnościami może się pochwalić dobrze wyszkolony pies i jak dobry kontakt ma ze swoim opiekunem. Miały też możliwość pogłaskania Walkera.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do agresywnego zachowania zwierzęcia, często spowodowanego brakiem wiedzy i niewłaściwym zachowaniem człowieka wobec niego.

Oto kilka podstawowych zasad zachowania podczas spotkania obcego, nieznanego sobie psa:

Stań, nie uciekaj.
Nie patrz psu w oczy.
Nie okazuj strachu, mimo że to trudne.
Nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie wymachuj rękami i nogami.
W razie potrzeby przyjmij bezpieczną pozycję ,,żółwia” (chroń głowę i ręce).
Jeśli masz plecak, tornister, parasol lub rower użyj ich jako zasłony (zrób to spokojnie), jeśli pies chwyci za ten przedmiot oddaj mu go - twoje zdrowie jest ważniejsze.
Przeczekaj spokojnie moment zainteresowania tobą psa, oddal się powoli.

Czego nie należy robić w kontakcie z psem?

Nie podchodź do suk ze szczeniętami.
Nie zbliżaj się do psa, jeśli je.
Nie rzucaj żadnymi przedmiotami, bo wzbudzisz jego zainteresowanie.
Jeśli podczas zabawy pies porwie piłkę, nie próbuj jej na siłę odbierać.
Nie szczuj nikogo - nawet podczas zabawy ze swoim psem.

Pamiętajmy o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

DSC01577

DSC01580