SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

eTWINNING

 

 

O PROGRAMIE:

eTwinning to  program UE mający na celu wspieranie współpracy bliźniaczej szkół  podstawowych i średnich w Europie za pośrednictwem mediów  elektronicznych. Bierze w nim udział już  ponad 6000 szkół z  całej Europy. Projekt "eTwinningowy" może być  realizowany na kilku poziomach - może być wymianą pomiędzy  dwoma nauczycielami, dwoma zespołami nauczycieli, dwoma zespołami  przedmiotowymi (uczniowie pod kierunkiem nauczyciela),  lub dwoma  dyrektorami.
W ramach programu eTwinning dwie różne szkoły  z dwóch różnych krajów europejskich wykorzystując we wspólnej  pracy narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) mogą  wymieniać informacje i wiedzę ponad europejskimi granicami. W  trakcie takiej długoterminowej współpracy, szkoły partnerskie  będą miały okazję do przeprowadzenia wspólnego pedagogicznego  przedsięwzięcia.

Zaplanowany  projekt może być realizowany na kilku poziomach: może być wymianą  pomiędzy dwoma nauczycielami, dwoma zespołami nauczycieli, dwoma  zespołami przedmiotowymi, dwoma bibliotekarzami lub dwoma  dyrektorami i powinien obejmować szeroki zakres dziedzin, tematykę  zaczerpniętą z programów nauczania, czy nawet elementy związane z  rozwojem zawodowym kadry pedagogicznej.

  

AKTUALNIE REALIZOWANE PROJEKTY:

 

  • EUROPEAN YOUTH MURALS był projektem, do którego nasza szkoła dołączyła w listopadzie 2012 roku. Uczniowie z całej Europy tworzyli prace charakteryzujące region, w którym mieszkają i pod koniec marca wysyłają je do miejscowości Salou w Hiszpanii.  Wykonaniem pracy w naszej szkole zajęły się uczennice z koła plastycznego, tj.: Alicja, Julia z klasy IIIc, Daria, Weronika i Róża z klasy Va, Kinga z klasy Vc, Amanda z klasy VIb oraz uczennice klasy VIa, czyli Natalia, Agata i Weronika.  Koordynatorami programu byli: pani mgr Joanna Gralak i pan mgr Gracjan Czapiewski. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest stworzenie murala odzwierciedlającego treści związane z pokojem i przyjaźnią, miłością, kulturą i nauką wplecione w charakterystyczne dla naszej kultury i regionu ilustracje.  Po wyłonieniu zwycięzców projektu, prace są przesyłane do każdej ze szkół na zasadzie „łańcuszka” i wystawiane na szkolnym holu. Czekamy z ciekawością na prace naszych kolegów z Europy, które juz pod koniec listopada 2013 roku będzie można obejrzeć na holu II piętra.

 

ZAPOZNAJ SIĘ ZE STRONĄ EUROPEAN YOUTH MURALS

 

  • CHRISTMAS CARDS EXCHANGE (wymiana kartek świątecznych). Projekt, którego jesteśmy uczestnikiem, polega na przygotowaniu przez dzieci kartek świątecznych dla wszystkich szkół zapisanych do projektu. W połowie listopada, kartki będą wysyłane, a w grudniu możemy się spodziewać kartek przygotowanych specjalnie dla nas od uczestników projektu z Europy. Już nie możemy się doczekać!

 

 

 

  • SEASONS' FRIENDSHIP CHAIN (łańcuch przyjaźni przedstawiający pory roku). Jest to projekt, który realizujemy wspólnie ze szkołą z Turcji. Zadaniem uczestników jest stworzenie czterech plakatów przedstawiających pory roku oraz charakterystyczne dla danego kraju wydarzenia i święta. Łańcuch rusza pod koniec listopada jednocześnie z Polski i Turcji i poprzez kraje uczestników wraca do organizatorów. Każdy dostający łańcuch dokleja swoje plakaty i wysyła przesyłkę dalej.

    Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-11 lat. Jego podstawowym celem jest poszerzenie kompetencji interkulturowych wśród dzieci, a także nauczycieli i rodziców. Łańcuch przyjaźni ma pokazać, jak potrafi się zjednoczyć kilkanaście szkół, z różnych zakątków Europy, w jednym wspólnym zadaniu.

 

 

Fotografie powyżej wyznaczają trasy wędrówki łańcucha.

 

Nasz łańcuch będzie tworzony w dwóch grupach. Pierwsza z Turcji do Polski, druga z Polski do Turcji. Pierwsza trasa ma prawie 5000 kilometrów, a druga prawie 10000 kilometrów! Do ogromne odcinki, mamy nadzieję, że łańcuch się nie przerwie. Oba łańcuchy będą łączone w Polsce, u nas w szkole. Będzie można je podziwiać na Dniach Europejskich w szkole, które będą miały miejsce wiosną przyszłego roku. Ostatecznie, pod koniec roku szkolnego cały łańcuch będzie odesłany do Turcji, do naszej szkoły partnerskiej, gdzie będzie ozdabiała salę do języka angielskiego.