PROJEKT „MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI” JUŻ PO RAZ TRZYNASTY W NASZEJ SZKOLE!

Projekt „Mój szkolny kolega z misji” już po raz trzynasty wyzwala chęć niesienia pomocy, a także uczucia empatii i sympatii wobec potrzebujących!!!

We wrześniu bieżącego roku po raz trzynasty nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Mój szkolny kolega z misji”. Tym samym jesteśmy uczestnikami ogólnopolskiego konkursu pod tym samym hasłem, organizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes" Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Tegoroczne hasło XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „Mój Szkolny Kolega z Misji" brzmi: „Kto wierzy, nie jest nigdy sam”. Ten szczególny program edukacyjny, zainicjowany we wrześniu 2001 r. wraz z CODN w Warszawie, zyskał uznanie MEN. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Minister Edukacji Narodowej, ks. biskup Jerzy Mazur - Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ks. arcybiskup Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski.
         Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości polskich dzieci i młodzieży
na los ich rówieśników w krajach misyjnych. Udział w konkursie ma być gestem solidarności i jedności z potrzebującymi. Chcemy zainteresować dzieci i młodzież pracą misjonarzy i misjonarek, zarówno osób duchownych, jak i świeckich wolontariuszy, którzy bezinteresownie wyjeżdżają nieść pomoc potrzebującym
na innych kontynentach czy w Europie wschodniej.
Wierzymy, że poprzez propagowanie takich wartości, jak bezinteresowna pomoc, współczucie, szacunek pomagamy otwierać się na drugiego człowieka i inne kultury.

Co więc konkretnie robimy?

Prowadzimy zakrojone na szeroką skalę zbiórki :

• makulatury filatelistycznej, czyli znaczków pocztowych, wszelkich – nowych, stemplowanych, wszystkich, które mogłyby zainteresować filatelistów. Są one od lat przekazywane misjonarzom werbistom
    z Pieniężna. Oni dokonują ich selekcji i udostępniają kolekcjonerom,
    a pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczają na potrzeby misji i misjonarzy na całej kuli ziemskiej. Jedyny warunek: znaczek nie może być uszkodzony, musi mieć wszystkie „ząbki”,
  • okularów optycznych, szkieł korekcyjnych, samych oprawek okularowych. Te uzbierane w naszej szkole otrzymywali w ubiegłych latach werbiści lub misjonarze ze zgromadzenie Świętego Wincentego a Paulo. Misjonarze nie rozdaja ich potrzebującym w przypadkowy sposób, na misje wyjeżdża z nimi optyk, który dopasowuje szkła
    na miejscu (by wspomnieć choćby akcję „Okulary dla Ghany”),
  • funduszy – zapraszamy na kiermasze świąteczne – bożonarodzeniowy i wielkanocny do świetlicy szkolnej. Pozyskane w ten sposób finanse przekazujemy potrzebującym, wskazanym rokrocznie przez organizatora konkursu.

Poza tym uczniowie naszej szkoły uczestniczą w ogólnopolskim konkursie plastycznym i literackim o tematyce misyjnej, odwiedzają muzeum etnograficzno – misyjne w Bydgoszczy, czytają baśnie i legendy ludów Afryki, Azji, Oceanii...

Zbiórki na rzecz misji potrwają do końca marca, a prowadzą je na terenie szkoły
p. Beata Nowicka i p. Anna Smeja - Robak. Na uczniów najbardziej hojnych czekają drobne nagrody – podziękowania za okazane serce.

Wsparcia udziela nam Przedszkole nr 66 w Bydgoszczy, którego społeczność również włączyła się w realizowany przez nas projekt. Wspólnie realnie pomożemy misjom i misjonarzom.

Z góry dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

Szkolne koordynatorki konkursu: B. Nowicka, A. Smeja - Robak