SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

AKTUALNOŚCI, CZYLI CO SIĘ DZIEJE W NASZEJ SZKOLE W RAMACH PROJEKTU "OTWARTA SZKOŁA"

PIERWSZA EDYCJA PROJEKTU "OTWARTA SZKOŁA" 2012/2013

NASZA PIERWSZA LEKCJA W SZKOLE

W ramach projektu Otwarta Szkoła, zaprosiliśmy na pierwszą  lekcję w szkole dzieci 6-letnie z Przedszkola nr 11, Alf, Sióstr Elżbietanek oraz nr 66 .

Lekcje odbyły się w drugim  tygodniu czerwca , każda z grup miała okazję uczestniczyć w zajęciach  z klasą 1c, 2a oraz 3b.

Wspólne zajęcia wypełnił  śpiew, zabawa, ćwiczenia z tablicą multimedialną i rozmowy o tym, jak fajnie jest w przedszkolu i dlaczego warto chodzić do szkoły.

Przyszli uczniowie zachwyceni byli możliwościami tablicy multimedialnej.

Lekcje prowadziły:  mgr Teresa Górna, mgr Ewa Bednarek i mgr Ilona Bukowiecka.

Zapraszamy gorąco do współpracy w nowym Roku Szkolnym 2013/2014.

                                                                                             Do zobaczenia po wakacjach!

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM PROJEKTU OTWARTA SZKOŁA

      ŻYCZYMY SŁONECZNYCH I UDANYCH WAKACJI!

 

 

TANECZNIE PRZEZ MAJ!!!

Majowe  spotkanie w ramach projektu "Otwarta szkoła", zakończyło cykl spotkań w bieżącym  roku szkolnym. Tym razem zajęcia odbywały się w zaprzyjaźnionych Przedszkolach.  Uczniowie naszej szkoły prezentowali tańce współczesne oraz ludowe. Weronika z  klasy Va oraz Łukasz z klasy VIc zaprezentowali tańce turniejowe. Dzieci ze  świetlicy pochwaliły się tańcami ludowymi. Każde spotkanie kończyło się  wspólnym tańcem z dziećmi przedszkolnymi.   Dla dzieci 3  i 4 letnich wraz z rodzicami zajęcia odbywały się na terenie szkoły. Maluchy z  dużą energią i spontanicznością przystąpiły do nauki tańców ludowych. Duże  zainteresowanie wzbudzały stroje ludowe. Finałem spotkań było wręczenie  sprawności Mały Tancerz.   Zajęcia  przygotowały panie: mgr Grażyna Mężydło oraz Joanna Mężydło we współpracy z  nauczycielami naszej szkoły.

                                                                            Opracowanie: Ewa Bednarek

 

 

POZNAJEMY MAŁĄ OJCZYZNĘ

KOLEJNE SPOTKANIE W  RAMACH PROJEKTU OTWARTA SZKOŁA

Przez dwa  tygodnie kwietnia bieżącego roku w ramach  projektu „Otwarta szkoła” odbywały się zajęcia dla przedszkolaków oraz 3 i 4- latków  wraz z rodzicami. Tym razem były to zajęcia w terenie pod nazwą „Poznajemy moją  małą Ojczyznę”. Każdego dnia grupy z jednego przedszkola pod opieką starszych  kolegów ( i oczywiście swoich pań) były zaangażowane w poszukiwanie skarbu wg  specjalnej mapy. W zajęcia zaangażowane były panie: mgr Grażyna Mężydło, mgr  Małgorzata Łukaszyk, mgr Bogusława Floryszczak, mgr Ewa Bednarek, mgr Marzena  Jelińska i mgr Maria Latta.
  Dzieci z  klas SP 41 podczas wycieczki opiekowały się przedszkolakami, każdy prowadził za  rączkę 2 dzieci. Dodatkowo przedszkolaki miały do pomocy książeczki- kolorowanki  z obrazkami roślin spotykanymi na trasie, przede wszystkim chronionymi. Dowiedzieliśmy  się m.in.:

    • gdzie  na osiedlu jest najbliższy kościół z pięknymi witrażami i malowidłami na  suficie,
    • komu  dedykowany jest pomnik pomordowanych przy ul. Ugory,
    • dlaczego  na krzyżu przy ul. Orlej jest tylko głowa Jezusa,
    • co  nieco o J. H. Dąbrowskim,
    • dlaczego  Wieża Ciśnień nie ciśnie?

Znaleźliśmy  piękne wiosenne kwiatki będące pod ochroną oraz 8 drzew z tabliczkami „Pomnik  Przyrody”. Dzieci zabrały ze sobą do przedszkoli głowy pełne nowej wiedzy, chęci  pokazania osiedla swoim rodzicom, zadania do wykonania w przedszkolu zawarte w  książeczkach tematycznych.   Dopisała nam  wspaniała słoneczna pogoda zamówiona już wcześniej oraz doskonałe humory.

                                                                                   Opracowała: Grażyna Mężydło

 

 

 

WIELKANOC –  POZNAJEMY ZWYCZAJE I OBRZĘDY

We wtorek, 19 marca  bieżącego roku, odbyły się w naszej szkole po raz kolejny zajęcia dla  przedszkolaków w ramach projektu „Otwarta szkoła”. Tym razem dzieci obejrzały  przedstawienie pod tytułem  „Polskie zwyczaje  wielkanocne”, przygotowane przez uczniów klasy V b oraz VI c. Poznały różnice  między palmami kurpiowskimi a góralskimi, zgłębiły techniki zdobienia wielkanocnych pisanek i  przygotowywania wypieków oraz innych charakterystycznych świątecznych potraw.  Wraz ze starszymi koleżankami i kolegami zaglądały do wielkanocnych koszyków,  by na chwilę zatrzymać się przy świątecznym stole, a na koniec przyjrzeć  ludowemu strojowi kujawskiemu. Po części artystycznej, nad którą czuwały mgr  Beata Nowicka i mgr Anna Smeja-Robak nastał czas zabawy, a przy okazji ćwiczenia ważnych umiejętności. Nie zabrakło  więc stanowisk do układania puzzli z motywami Wielkanocy, kolorowanek z  wzorami pisanek, ćwiczeń sprawnościowych, sprawdzających umiejętność trafiania  pisanką do kosza, a nawet doświadczeń fizycznych, które pozwalały odpowiedzieć  na pytanie, dlaczego jajka gotowane i surowe nie kręcą się w identyczny sposób.   Nad przygotowaniem warsztatów pracy  czuwali nauczyciele: mgr Ewa Bednarek, mgr Teresa Górna, mgr Ilona Bukowiecka,  mgr Bogumiła Floryszczak oraz mgr Małgorzata Łukaszyk. Wystrój świąteczny przygotowali mgr Alicja Essuman-Mensah i mgr Gracjan Czapiewski.  Na koniec spotkania wszyscy mali goście  otrzymali niespodzianki – gipsowe figurki wielkanocne do samodzielnego  pomalowania i drobne słodkie upominki. Kolejny raz widzimy się w kwietniu.

 

 

 

LEGENDA O SMOKU  WAWELSKIM – WARSZTATY TEATRALNE

 

Co miesiąc, czwartkowe spotkania w szkole stały się już  tradycją. 10 stycznia 2013 roku odbyło się przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów klasy 5 c,  pod opieką mgr Joanny  Pstrong. Legenda o Smoku Wawelskim, bardzo podobała się wszystkim dzieciom z  zaprzyjaźnionych przedszkoli obecnym na spotkaniu, czego dowodem były gromkie  brawa po spektaklu.   W drugiej części spotkania przygotowano warsztaty teatralne.  Pomysłodawcami zadań byli nauczyciele naszej szkoły: mgr Ewa Bednarek, mgr  Małgorzata Merska i mgr Andrzej Kowalewski. Dzieci na jednym ze  stanowisk rozwiązywały zagadki związane z  nadawaniem tytułów bajek na podstawie ilustracji, na kolejnym układały historyjkę  obrazkową do legendy.   Pozostałe dwa stanowiska umożliwiły dzieciom utrwalenie  nazewnictwa związanego z teatrem oraz kojarzenia rekwizytu z konkretną bajką.  Poprzez zabawę dzieci zdobywały nowe umiejętności i wiadomości .   Tradycyjnie w godzinach popołudniowych bawiliśmy się wspólnie  z dziećmi 3 i 4- letnimi wraz z rodzicami. Na zakończenie spotkań dzieci  oglądały scenografię do legendy, a największą frajdą była rozmowa  z aktorami – uczniami klasy 5 c.

                                                                                      Organizator: mgr Ewa  Bednarek                                                                                           Koordynator: mgr Hanna Matuszewska

 

 

 

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA – TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE

Czwartkowe spotkanie w ramach projektu OTWARTA  SZKOŁA odbyło się 20 grudnia 2012 roku. Tradycyjnie do południa odwiedziły nas dzieci  5 i 6 -letnie wraz z nauczycielami  z  zaprzyjaźnionych przedszkoli. Popołudniu spotkaliśmy się z dziećmi 3 i 4 -letnimi  wraz z rodzicami.   Jasełka przygotowali uczniowie klas VI pod bacznym  okiem pani mgr Gabrieli Grzesińskiej, towarzyszył im  chór szkolny pod kierunkiem pana mgra Gracjana  Czapiewskiego. Zajęcia dotyczące tradycji bożonarodzeniowych przygotowały panie mgr Ewa Bednarek, mgr Ilona Bukowiecka, mgr Sylwia Przybysz, mgr Hanna  Matuszewska i mgr Grażyna Mężydło.   Spotkania przebiegały w atmosferze  magicznego nastroju bożonarodzeniowego. Dzieci przy czterech stanowiskach  poznawały tradycje związane z Bożym Narodzeniem.  Wykonywały ozdoby na choinkę i śpiewały  kolędy . Działanie i umiejętności przyczyniły się do zdobycia kolejnej  sprawności. Dla dzieci jest to chyba najpiękniejszy wieczór w roku, w którym  atmosfera baśni urzeczywistnia się na parę godzin, gdy pod pięknie ubraną  choinką, w świetle kolorowych lampek   znajdują prezenty, o których marzyły.   Na zakończenie spotkań każde  dziecko otrzymało upominek – gipsową figurkę z życzeniami dla siebie i  najbliższych.

                                                                                    Organizator:  mgr Ewa Bednarek                                                                                     Koordynator:  mgr Hanna  Matuszewska

 

 

JESTEM ZDROWYM PRZEDSZKOLAKIEM!

Kolejne spotkanie w ramach projektu "Otwarta  szkoła", już za nami. Odbyło się  22 listopada br.  w godzinach popołudniowych.  Uczestniczyli w nim rodzice ze swymi 3 i 4  letnimi pociechami.  Zajęcia prowadzone  były przez nauczycieli naszej szkoły mgr Marzenę Jelińską, mgr Hannę Czajkowską  i mgr Izabelę Kantorek, paniom towarzyszył Mieczysław Giedrojć. W pierwszej  części zajęć bawił dzieci klaun Mietek, pracujący na co dzień w Fundacji "Oddech  Nadziei".  Przenieśliśmy się na chwilę w  świat magii i sztuczek. Klaun  Mietek  wprowadził dzieci w kolorowy świat przyrody korzystając z baloników, no i  oczywiście swoich czarów. Na koniec odbył się wspólny taniec z balonami.   Druga część zajęć to  ćwiczenia i relaks  nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców.  Przy dźwiękach miłej dla ucha muzyki rodzice wraz ze swoimi pociechami poznali  Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.  Przytulaniom, kołysankom i tańcom nie było  końca.  Zmęczonym wrażeniami maluchom  została wręczona sprawność: Zdrowego  Przedszkolaka.

 

 

 

SPRAWNOŚĆ  POMYSŁOWEGO  BADACZA ZOSTAŁA  PRZYZNANA!

Zajęcia Czarodziejski listopad - kolorowe liście.  Eksperymenty i zabawy badawcze przygotowały i przeprowadziły panie:  mgr Teresa Górna, mgr Grażyna Kwiatkowska, mgr  Irena Sekutowicz -Kotwica, mgr Sylwia Przybysz oraz mgr Iwona Masiak.

Tradycyjnie już gościliśmy w murach naszej szkoły  dzieci 5 i 6 letnie z zaprzyjaźnionych  przedszkoli w godzinach przedpołudniowych.   Drugie spotkanie w ramach projektu Otwarta Szkoła, odbyło  się 6 listopada dla dzieci 5 i 6 letnich z   Przedszkola nr 66 natomiast  8  listopada przeprowadzono zajęcia dla dzieci z Przedszkola Alf oraz po raz  pierwszy przybyły do naszej szkoły dzieci wraz z nauczycielami z Przedszkola nr  24.    Zajęcia poświęcone były tematyce jesiennej. Na  poszczególnych stanowiskach badawczych dzieci mogły obserwować różne zjawiska  chemiczne i przyrodnicze. Tak też z wielkim zainteresowaniem obserwowały liście  pod mikroskopem, a także doświadczenia polegające na barwieniu kwiatków  atramentem oraz zmiany barw substancji, kiedy, na przykład dwa płyny o białym  kolorze zmieniają barwę na różowy. Zajęcia polegały jednak nie tylko na  obserwacji, ale przede wszystkim na działaniu. Przedszkolaki mieszały więc  farby o jesiennych barwach na paletach, a następnie utworzonymi kolorami  malowały liście i odbijały je na szarym papierze. Potem dzieci tworzyły kolejne  liście techniką przekalkowywania przy pomocy kredek świecowych oraz malowania  plasteliną. Powstał przepiękny zbiór wielobarwnych jesiennych liści, którymi na  zakończenie przedszkolaki dekorowały makietę drzewa. Nagrodą za wykonanie  wszystkich zadań było otrzymanie sprawności "Pomysłowy badacz" oraz upominek w  postaci zimowej czapeczki.

W godzinach popołudniowych na cykliczne zajęcia adaptacyjne  przybyli rodzice z dziećmi 3 i 4 letnimi. Cieszy nas fakt, że z każdym  spotkaniem jest nas więcej. Najmłodsze dzieci z zainteresowaniem oczekiwały na  efekty swoich eksperymentów i zabaw badawczych.   Dzięki zajęciom zdobyły nowe wiadomości i umiejętności, a za swoją pracę  nagrodzone zostały sprawnością - pomysłowego badacza, którą umieściły na  dyplomie.  Na zakończenie spotkania  otrzymały upominek w postaci wełnianej czapki.

  Uśmiechnięte i zadowolone twarze dzieci były nagrodą dla nauczycieli  i uczniów klas VI prowadzących zajęcia.   W tym dniu odbyło się spotkanie robocze z Dyrektorami  Przedszkoli i Szkół oraz Radą Osiedla Szwederowo współpracującymi w ramach  projektu "Otwarta Szkoła".

                                                                                                  Organizator  : mgr Ewa Bednarek   Koordynator: mgr Hanna Matuszewska

 

 

Zachęcamy do przeczytania ARTYKUŁU: W BYDGOSZCZ.GAZETA.PL

 

JESTEM WZOROWYM PIESZYM –

PIERWSZE SPOTKANIE PROJEKTU "OTWARTA SZKOŁA"  2012/2013

Pierwsze spotkanie w ramach  całorocznego projektu „Otwarta szkoła” we współpracy ze środowiskiem lokalnym już  za nami, odbyło się 11 października br.   Dzieci 5 i 6 letnie z   Przedszkola Nr 66, Przedszkola Nr 11  oraz Przedszkola Sióstr Elżbietanek i Niepublicznego Przedszkola Alf,  odwiedziły naszą szkołę w godzinach przedpołudniowych. Zabawa w mobilnym  miasteczku w towarzystwie Policjanta oraz Strażników Miejskich zapewniła naszym  gościom sporo miłych wrażeń. Ponadto dzieci utrwaliły wiadomości  z zakresu bezpieczeństwa i zdobyły pierwszą sprawność: WZOROWY PIESZY.   W godzinach popołudniowych zaszczycili nas swoją obecnością  rodzice z dziećmi 3 i 4 letnimi.  Był to  czas zabawy, zdobywania nowych wiadomości i umiejętności. Dzieci doskonale  radziły sobie z zadaniami, czego dowodem były zadowolone i uśmiechnięte twarze.  Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało dyplom, na którym umieściło  pierwszą zdobytą sprawność: WZOROWEGO PIESZEGO, przyznaną przez Policjanta i Strażnika  Miejskiego.