PATRONI ROKU 2011

Minął rok 2010, który był obchodzony pod znakiem Fryderyka Chopina w zwiąku z 200. rocznicą urodzin kompozytora. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2011 Rokiem czterech wybitnych Polaków: Marii  Skłodowskiej-Curie, Czesława Miłosza, Świętego Maksymiliana Marii Kolbego oraz Jana Heweliusza.   Ponadto rok 2011 został ogłoszony rokiem  austriackiego kompozytora, jednego z  najwybitniejszych symfoników w historii muzyki, Gustava Mahlera.

Zachęcamy Was, drodzy uczniowie do zapoznania się z sylwetkami tych znakomitych  osób, które swoimi zdolnościami i  czynami zachwycali i zachwycają ludzi na całym świecie. Wpisując w wyszukiwarki internetowe  nazwiska patronów roku 2011 znajdziecie wiele wartościowych treści o ich życiu, karierze oraz  twórczości. Aby dowiedzieć się więcej o Gustavie Mahlerze, zajrzyj na tę stronę: http://www.austria.info/pl/rok-gustava-mahlera

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Autor: Julia Toda.

W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w  dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm  Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych  naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do  światowego rozwoju nauki.
  Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Pochodziła  z rodziny, w której kultywowano tradycje patriotyczne. Była osobą  wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią,  psychologią oraz naukami ścisłymi. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku  organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka  polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę  nielegalną działalność groziło Jej nawet zesłanie. Podczas I Wojny Światowej  organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła  personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia.   Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku  1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę  rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała  radiochemia – nowa gałąź chemii. Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono  pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.   Maria Skłodowska-Curie w 1891 roku zdała jako pierwsza kobieta w historii  egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii paryskiej Sorbony i jako  jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich – dorocznych  spotkaniach najwybitniejszych uczonych. Po Jej śmierci Albert Einstein w  pięknym eseju napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem,  spośród tych, których przyszło mu poznać.

CZESŁAW MIŁOSZ

30 czerwca 2011 roku przypada 100. rocznica urodzin poety. Sejm RP po skierowaniu projektu uchwały przez Posłów sejmowej  komisji kultury i środków przekazu ustanowił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

Rok  Miłosza świętowany będzie też m.in. na Litwie, w USA, we Francji, Chinach,  Indiach, Izraelu i Rosji. Działa już strona internetowa www.milosz365.pl, gdzie  Instytut Książki, koordynator Roku Miłosza, informuje o planowanych  wydarzeniach. Najważniejszym punktem obchodów będzie druga edycja Festiwalu  Miłosza w Krakowie, która odbędzie się w dniach 9-15 maja 2011 r. Na program Roku Miłosza złożą się  nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone poecie wystawy  organizowane w Polsce i za granicą.
Czesław  Miłosz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla w roku  1980, szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również  debiutował jako poeta; okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie  pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do  roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny.   W  roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor  języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie  w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym  wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą.  3 maja 1994 roku, został odznaczony najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polski, Orderem Orła Białego. Zmarł  14 sierpnia 2004 roku w Krakowie, przeżywszy 93 lata. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych  na Skałce w Krakowie.

JAN HEWELIUSZ

www.janheweliusz.pl jest oficjalnym portalem Obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.

Klikając na powyższy obrazek lub najeżdzając na link zostaniecie przekierowani na jubileuszową stronę o Janie Heweliuszu. Znajdziecie na tym portalu wszystkie informacje na temat każdej z 400 aktywności   organizowanych z okazji 400-lecia urodzin Jana Heweliusza na terenie   naszej metropolii. Ponadto, portal ma być kompendium wiedzy na temat Bohatera roku oraz dziedzin jakimi się parał. Konstrukcja serwisu internetowego pozwala nie tylko wyszukać dla siebie   wydarzenie, będące częścią programu obchodów, ale także porządkuje   informacje o Janie Heweliuszu i gdańskiej nauce jego czasów dla różnych   grup zainteresowania.

Przygotował: mgr Gracjan Czapiewski