ROK 2011 - ROKIEM MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE

We wtorek, tj. 22 listopada 2011roku odbyły się apele podsumowujące obchody Roku Marii Skłodowskiej – Curie w naszej  szkole. Pierwsze informacje na temat Noblistki pojawiły się w gablocie na  drugim piętrze na początku roku 2011.

Na początku rozstrzygnięto  konkurs plastyczny pn. „Maria Skłodowska  – Curie i Jej odkrycia”. Konkurs zorganizował Samorząd Szkolny, zaś nagrody  i wyróżnienia wręczała p. dyrektor Hanna Matuszewska i p. dyrektor Wojciech  Konarski.   Za wyjątkowo piękny portret  Noblistki wykonany ołówkiem I miejsce zdobyła Julia Toda z klasy VIb i  otrzymała sympatycznego jeżyka. Mięciuteńką wiewióreczkę za zajęcie 2 miejsca otrzymała Natalia Burzych z klasy Va, 3 miejsce zajął Jakub Kartowicz z klasy VIa. Wyróżnienia otrzymali: Kamil  Podkrólewicz z klasy VIa i Oliwia Knapik z klasy 5b.

Zdobywcom nagród i wyróżnień  gratulujemy!

W kolejnej części apelu wyświetlono film pt. „Maria Skłodowska – Curie” z bardzo  lubianej przez dzieci serii „Byli sobie wynalazcy”. Na koniec apelu  przygotowano niespodziankę – zaproszone panie z Zespołu Szkół nr 19 w Bydgoszczy – p. Joanna Cieślewicz i p. Jolanta  Gizler wprowadziły nas w tajemniczy świat chemii – nauki, którą ukochała  nasza wielka rodaczka Maria Skłodowska – Curie. Zaprezentowane doświadczenia  wzbudziły zainteresowanie i zachwyt. Zobaczyliśmy między innymi takie eksperymenty  jak:

• Kolorowe ognie
  • Jak wskrzesić  ogień?
  • Świetliki
  • Żelazny deszczyk
  • Wybuch wulkanu

Przekonaliśmy się także, że  tlen podtrzymuje palenie, a dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i opada gromadząc  się tuż przy powierzchni ziemi, zaś mieszając dwa przezroczyste roztwory można  uzyskać… roztwór kolorowy!   Mamy nadzieję, że dzisiejszy  pokaz zapoczątkuje współpracę z ZS nr 19 i poznamy lepiej fascynujący świat chemii.

Ostatnim punktem obchodów Roku Wielkiej Uczonej było zasadzenie drzewa Jej   imienia. Posadziliśmy w ogródku szkolnym piękny świerk nazwany Drzewem Marii   Skłodowskiej-Curie.

ZAGADKA: Dlaczego wybraliśmy ten gatunek drzewa? Co  wspólnego ma z naszą   Noblistką? Na odpowiedzi czekamy do przyszłego wtorku, tj. 29 listopada 2011 roku. Spośród prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy niespodziankę. Odpowiedzi z podanym   imieniem i nazwiskiem oraz klasą biorącego udział w zabawie prosimy wrzucać do   specjalnego pojemnika w sali 31.

Organizatorzy:   mgr Alicja Essuman - Mensah
mgr Gracjan Czapiewski